ali Izberimo pravo barvo v domu
Hiša-dom, ki je pobarvan z ujemajočimi barvami daje vtis in videz usklajenosti. Vsa umetniška dela, ki jih imate naj bi bila, v “idealnem domu”, v vsaki sobi. Ko se barve opleska ujemajo, je dekoriranje veliko lažje, med seboj lahko kombiniramo tako umetniška dela kot različne, nam ljube, »okraske«.
Povezane barve
Barve, ki se med seboj ujemajo, dajejo vtis nežnega prehoda iz sobe sobo, to predstavlja komplementarnost in umirjeno gibanje.
Popolnoma drugače pa se zgodi, če je en soba zelena, druga rdeča in naslednja vijolična. V tem primeru se tok prekine, vaše bivališče pa izgleda nepovezano in manjše.
Če se barve ujemajo, oko mirno-lažje potuje iz sobe v sobo, ki delujejo povezano in se med seboj dopolnjujejo. Ko dosežemo ta učinek, potem lahko brez skrbi uporabimo različne umetnine in dodatke (o tem bomo še spregovorili).
Uporaba različnih barvnih odtenkov iste barve
To seveda ne pomeni, da mora biti vsaka soba pobarvana v različnem bež odtenku. Lepo vas prosim, kot Brad Pit v bež odtenkih , živ dolgčas!
V svojem domu imam kar nekaj različnih barv ali barvnih odtenkov. Za akcentne barve uporabljam vijolično, zlato, teal (modro-zeleno) in rjavo.
Prava barva je tista, ki se vas dotakne, ko jo zagledate na steni, to pomeni, da vas spravi v dobro voljo, deluje pomirjeno ali vedro. To je vaša navdihujoča – inspirativna barva.
Poiščite svojo inspirativna barvo – psst, …poglejte tudi v garderobno omaro
Za začetek vas vabim, da si ogledate »barvno skalo« svoje omare z oblekami.
Katera barva se največkrat pojavi v njej: zagotovo so to barve in toni v katerih se počutite najbolje. Če so vam všeč modri toni, zakaj ne bi tega vključili tudi v svoje stanovanje. In če nikdar ne nosite vijolične barve, vam to tudi v stanovanju verjetno ne bo ustrezalo. Previdni bodimo le, če smo preveč nagnjeni k sezonskim modnim zapovedim, zato dobro premislite, če boste prebarvali svoje stanovanje npr. v električno modri??
Poudarite in pridušite Ste si že kdaj osvetliti lase? Dame v določenih letih vemo, da nas svetle barve »osvežijo« in povzdignejo. V prostoru pa svetli in temni toni skupaj dajo globino. Svetli ton, kot sem že omenila, poživijo, so bolj poudarjeni, vzdignejo…pridušeno, zamolkli toni pa so tisti, ki vso razigranost in radoživost akcentnih barv »prizemljijo« in povežejo. Kot primer sta tukaj dve shemi:
Npr. osnovna barva je pariško modra, poudarek je teal, zamolkli ton je resasto siva
Osnovna barva je Pink – roza, poudarek je v svetli fuksiji, zamolkli ton je barva šampanjca
Ne ustavite se zgolj pri treh barvah. Sobo, ki ima bolj preprosto barvno paleto je zelo enostavno »razumeti«, je pa dolgočasna.
Mešajte tople in hladne barven tone. V vsaki sobi naj bo več barv. Izbirajte med barvami ali odtenki toplih barv (rdeče, oranžne, rumene, rjave, bež) in hladnih (modre, zelene, sive), s tem ustvarite ravnovesje v prostoru. Vseeno se presenetite in si dajte duška z barvami, ki niso čisto tipične za vas. Ne pozabite, da med barve štejejo tudi materiali les, zlata in srebrna (les in zlata spadata med rjave, siva pa med srebrne barvne tone).
Poigrajte se z eno barvo za poudarke. Dodajte barvo, ki jo potem zlahka zamenjate. To bi bilo nekako kot sezonsko dekoriranje stanovanja npr. ob božiču in uporabite veliko rdeče barve, ki po praznikih enostavno izgine… Barva za poudarke – akcentna barva naj bo daleč od glavne barve na barvnem kolesu (zelo živa rumena in mornarsko modra) in je lahko tudi zelo močna. Ta barva naj bo fleksibilna in zamenljiva, drugače povedano, nikar ne prebarvajte čudovitega hrastovega parketa v Pantone barvo leta (letos je to ultra vijolična)
Še nekaj praktičnih namigov
preden se lotite opremljanja doma, je dobro pretehtati različne dejavnike, zato ne bo odveč, če si pred tem odgovorite na spodnja vprašanja:
- Čemu bo služila posamezna soba?
- Kdo jo bo največ uporabljal?
- Kateri del dneva bo soba najbolj zasedena?
- Koliko naravne svetlobe prejema?
- Kakšne so “arhitekturne” značilnosti te sobe?
- Ali bodo v sobi tudi večji kosi pohištva?
- Kakšne so barve sosednjih sob? (zgoraj omenjamo povezljivost barv)
- Kaj naj ta soba sporoča, kašni naj bodo občutki in čustva, ki se vzbudijo v njej?
Vir inspiracij so tudi:
- trgovine z barvami – krasne barvne skale si lahko naberete pri njih
- slike narave, krajev
- obiščite Pinterest, Instagram
- prelistajte svoje najljubše revije…
Uf, dovolj za danes, obvezno si preberite članek »Kako si naredimo svojo tablo inspiracij«!
Lepo se imejte,
Alma
p.s.
Zastavite kakšno vprašanje, podajte predlog, komentarji in vaše sugestije so vedno dobrodošli!
Spoštovani,
“Skrivnost mavrice” – absolutno fantastičen in uporaben članek. Sem ga sprintala in dala v domačo mapo “UPORABNO”.
Hvala, dobili sta redno bralko.
Sonja
Draga Sonja, najlepša hvala za spodbudne besede. Tudi v prihodnosti bom dodajala tovrstne vsebine, z namenom, da končajo v tvoji mapi “UPORABNO” 🙂
Lep pozdrav, Alma